Co čtu 6-24

Co čtu 6-24

Srpen / 2024
22.8. 2024 Brno

Knihu Na Chesilské pláži Iana McEwana jsem si pořídila na cresskou pláž. Až tam jsem zjistila, že patří k typu literatury, který není určen pro mě.

Výrazem „omáčka“ někdy myslíme cosi nadbytečného, co obaluje mnohem důležitější část jídla. Je to poněkud zavádějící. Omáčka je ve skutečnosti esence. Vzniká pomalou přeměnou všech ingrediencí tvořících celek a její chuť i konzistence povstávají zcela přirozeně, za bdělého přihlížení strážce ohně.  Proto pravé omáčky bývá vždy vzácné malé množství a vytvořit ji vyžaduje umění. Největší zvěrstvo, kterého se můžeme na omáčce dopustit, je nastavit ji vodou a následně něčím zahustit jen proto, abychom jí získali víc.

Kniha má 125 stran i s doslovem. Bohatě by stačilo 20 stran. Ten zbytek je nastavená omáčka.

Nutno uznat, že příběh obsahuje velkou porci pravdy. Ačkoli je situován do minulosti, domnívám se, že velmi trefně popisuje lidi přítomnosti. Tam také pramení popularita knihy (samozřejmě vedle vděčného tématu sexu): v identifikaci čtenářů s tím, co protagonisté příběhu zažívají. Pokud bylo záměrem stvořit něco takového, patří autorovi zasloužený kredit. Nemohla jsem se však celou dobu zbavit dojmu, že čtu školní cvičení.

Červnec. Hermann Hesse. I když se tomu bráním, překlady titulů knih Hermanna Hesse mi připadají jako svatokrádež. Tak tedy v originále Heumond. V Německu míval kdysi každý úplněk své jméno. Červencový úplněk se nazýval Heumond, senný měsíc. Klíčem k mystériu je vůně čerstvého sena za horké úplňkové noci.

V Astropisu připomíná krátký článek stavbu ELT, Extrémně velkého dalekohledu. Prohlížela jsem si poušť Atacama a horu, kde bude dalekohled stát. Chtěla bych se tam podívat. Až jednou v daleké budoucnosti lidé odkryjí nánosy písku a najdou dokonalá šestiúhelníková zrcadla uprostřed liduprázdné krajiny, jakou historku si k nim asi vymyslí?

hesse

Kategorie

Chronologicky

Předchozí článek

Další článek